Conform G4Media: Propunere de revizuire constituțională
Senatoarea Victoria Stoiciu a cerut vineri modificarea Legii Fundamentale a României, pe fondul crizei politice prelungite care afectează țara. Fosta social-democrată propune adoptarea unui model inspirat din legislația germană, cunoscut sub denumirea de „moțiune de cenzură constructivă”, o măsură menită să aducă stabilitate guvernamentală. Această inițiativă vine ca un răspuns direct la instabilitatea politică frecventă din România.
Logica moțiunii de cenzură constructive
Victoria Stoiciu susține că actualul cadru constituțional permite o „iresponsabilitate politică”, permițând înlăturarea guvernelor fără a exista o alternativă clară. „Cine dărâmă un guvern trebuie să fie capabil să construiască altul. Criza pe care o traversăm nu este un accident. Este simptomul unei arhitecturi constituționale care permite iresponsabilitatea politică și chiar o premiază”, a declarat senatoarea pe platforma de socializare Facebook.
Cum ar funcționa noul model
Propunerea senatoarei Stoiciu presupune ca un guvern să nu poată fi demis decât dacă, în cadrul aceluiași vot, este desemnat și un nou executiv. „Logica lui este simplă: nu poți răsturna un guvern fără să alegi, în același vot și cu majoritate absolută, pe cel care îi va lua locul. Cine vrea să dărâme trebuie să dovedească mai întâi că poate construi”, a mai explicat ea, recunoscând totodată dificultatea unui proces de revizuire constituțională. Această abordare vizează asigurarea unei continuități în procesul de guvernare.
Contextul acestei propuneri este marcat de eșecul negocierilor pentru formarea unui nou Guvern, după ce Partidul Național Liberal (PNL) și-a retras susținerea pentru un guvern minoritar condus de PSD. România se confruntă cu o criză politică încă de la începutul lunii mai, după ce Guvernul precedent, condus de Ilie Bolojan, a fost demis printr-o moțiune de cenzură susținută de PSD și AUR. Ulterior, PNL și USR au declarat că nu vor mai guverna alături de PSD, în timp ce PSD a susținut refacerea coaliției anterioare.
Președintele a vehiculat două propuneri de prim-ministru, prima fiind Eugen Tomac, care și-a anunțat intenția de a forma un „guvern tehnic” compus din specialiști. Acesta și-a depus mandatul, fiind succedat de liberalul Adrian Veștea, a cărui propunere de Guvern a fost respinsă de Parlament. Astfel, țara continuă să fie prinsă într-un blocaj politic.
Sursa: G4Media