Deputat liberal, replică dură Olguței Vasilescu: PNL, surpriză în viitor

Conform Digi24: Deputatul PNL Ionel Bogdan îi răspunde ferm Liei Olguța Vasilescu (PSD), acuzând că social-democrații au generat actuala criză politică prin moțiunea de cenzură depusă alături de AUR. Liberalul susține că PSD a aruncat România într-o perioadă de instabilitate inutilă, iar principalul obiectiv al acestora este ruperea și controlarea Partidului Național Liberal.

n

PSD, criticat pentru generarea crizei politice

„Nu, doamnă Vasilescu. PSD nu a venit cu nicio soluție. PSD a generat această criză prin moțiunea de cenzură depusă alături de AUR și a aruncat România într-o perioadă de instabilitate pe care o putea evita”, a declarat deputatul PNL Ionel Bogdan, prin intermediul unei postări pe pagina sa de Facebook. El a precizat că, după depunerea moțiunii, singurul plan al conducerii PSD a constat în încercarea de a destrăma și manipula PNL.

n

Promisiuni neonorate și direcția de reformă a PNL

Potrivit lui Ionel Bogdan, promisiunile făcute propriilor membri, primari și parlamentari de către social-democrați, de a realiza aceste obiective, sunt acum evocate. „Ați promis asta propriilor primari și parlamentari și exact asta ați încercat să faceți. Noi am spus de la început, împreună cu USR și UDMR: dacă mergeți pe această cale, nu va mai exista o formulă de guvernare comună. Astăzi ni se spune că vina este a PNL pentru că nu s-a lăsat distrus. Nu. Vina pentru această criză aparține celor care au provocat-o”, a subliniat liberalul.

n

PNL, unit în jurul lui Ilie Bolojan

Ionel Bogdan a anunțat că Partidul Național Liberal rămâne unitat în jurul liderului Ilie Bolojan și al direcției de reformă pe care acesta o promovează. „Cei care încearcă și acum, din interior sau din exterior, să întoarcă partidul în trecut, vor avea aceeași surpriză: PNL nu mai este dispus să fie anexă, nici pentru PSD, nici pentru altcineva”, a mai menționat deputatul.

n
Reacția liberalului vine în contextul declarațiilor făcute de Lia Olguța Vasilescu, sâmbătă, care a acuzat că situația de interimat de la Palatul Victoriei este cauzată de „un singur om, fiindcă nu vrea să plece de acolo”. Vasilescu a mai afirmat că PSD este pregătit să intre la guvernare.

Sursa: Digi24

Oana Badea

Autor

Lasa un comentariu

Ultima verificare: azi, ora 21:27