Șofer, 2 ani cu suspendare după accidentul de pe DN1

Conform Sibiuindependent.ro: Șofer condamnat la 2 ani cu suspendare pentru ucidere din culpă în urma unui accident mortal pe DN1

Judecătoria Sibiu a pronunțat sentința în cazul unui accident rutier produs pe DN1, în afara localității Veștem, soldat cu decesul unui pasager. Șoferul implicat a fost condamnat la 2 ani de închisoare cu suspendare, pedeapsă ce va fi executată sub supraveghere pe un termen de 3 ani.

Accidentul a avut loc în noaptea de 27 decembrie 2024, în jurul orei 01:20, la kilometrul 295+100 de metri al DN1. Șoferul, care conducea un autoturism în care se aflau încă doi pasageri, circula pe un carosabil umed și pe fond de ceață. Conform instanței, condițiile meteo nefavorabile, dar și viteza de deplasare, estimată la 90-100 km/h înaintea producerii accidentului, au contribuit la producerea tragediei.

Sursa: Sibiuindependent.ro

Oana Badea

Autor

Lasa un comentariu

Ultima verificare: azi, ora 14:09