Simion refuză votul pentru Guvern. Nicușor Dan să spună deschis

Conform Digi24: GEORGE Simion ANUNȚĂ BOICOT: AUR NU VOTEAZĂ GUVERNUL VEȘTEA

Președintele AUR, George Simion, a declarat luni că formațiunea sa politică nu va vota Guvernul prezentat de premierul desemnat, Marcel Ciolacu, acuzând lipsa de transparență și dorința de a impune un cabinet fără consultări extinse. Simion i-a cerut premierului desemnat să amâne votul sau să predea mandatul, invocând necesitatea de a scoate țara din criza actuală.

„La fel cum toți cei 90 de parlamentari AUR au votat moțiunea de cenzură depusă de noi, nu mă interesează ce au făcut alte formațiuni politice, la fel diseară dacă va exista un vot, cu un premier care n-a venit să ne ceară susținerea, ne-a zis că trebuie să dăm dovadă de patriotism, acest Guvern, dacă va fi votat diseară, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR,” a afirmat George Simion. El a subliniat că în AUR nu sunt acceptați „trădători” și că formațiunea sa nu își va compromite principiile.

Sim

Sursa: Digi24

Oana Badea

Autor

Lasa un comentariu

Ultima verificare: azi, ora 14:15