Conform România TV: Negoiță, despre Bolojan: „Cred în necesitatea reformei administrative”
Primarul Sectorului 3, ROBERT NEGOIȚĂ, a declarat că simpatizează cu anumite măsuri ale guvernului condus de ILIE BOLDOJAN, deși nu se consideră ”bolojenist”. Oficialul a subliniat importanța reformei administrative și a curățeniei în administrația publică, descriind-o ca fiind ”colcăind de clientelă și de cumetrii”.
Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii ”Punctul culminant” de la România TV, unde realizatorul VICTOR CIUTACU l-a întrebat pe NEGOIȚĂ despre afinitatea sa pentru anumul anumite direcții de acțiune ale guvernării BOLDOJAN. Primarul Sectorului 3 a confirmat o susținere asumată pentru obiective specifice, punând accent pe nevoia stringentă de reformă administrativă.
Critici la adresa administrației publice
ROBERT NEGOIȚĂ nu a ezitat să catalogheze drept ”ludabil” intenția lui ILIE BOLDOJAN de a ”face curățenie” în administrația locală. Potrivit primarului, aparatul administrativ este în prezent ”umflat cu cel puțin 25 la sută”, fiind afectat de fenomene negative precum clientelismul și nepotismul.
El a subliniat că aceste practici dăunează eficienței și corectitudinii actului administrativ, iar eforturile de a le eradica sunt de apreciat. NEGOIȚĂ consideră că o administrație bazată pe competență și meritocrație este esențială pentru buna funcționare a statului.
Consecințele moțiunii de cenzură
Pe de altă parte, ROBERT NEGOIȚĂ a exprimat regretul față de efectele pe care le consideră negative ale moțiunii de cenzură care a dus la căderea cabinetului BOLDOJAN. În opinia sa, Partidul Social Democrat (PSD) a pierdut considerabil pe plan electoral din cauza acestui demers. Mai mult, edilul a mărturisit că și-ar fi dorit să înțeleagă rațiunile profunde din spatele acestei hotărâri politice.
„S-o înțeleg și eu. Măcar atât,” a afirmat NEGOIȚĂ, sugerând o lipsă de transparență sau claritate în justificarea acțiunii respective. Această declarație indică o posibilă fisură încoerență politică sau cel puțin o dorință de clarificare din partea unora dintre membrii formațiunii.
În paralel, ROBERT NEGOIȚĂ a fost întrebat și despre dosarul primarului Sectorului 2, CIPRIAN CIUCU, declarând: ”Dacă se confirmă asta, e rău rău!”. Această intervenție sugerează că edilul Sectorului 3 monitorizează cu atenție evoluțiile din administrația locală și are propriile sale preocupări legate de integritatea și probitatea celor aflați la conducerea sectoarelor din București.
Sursa: România TV