Medicii legiști intră în grevă: Protest contra subfinanțării

Conform Sanatateabuzoiana.ro: Medicii legişti din toată ţara au suspendat activitatea pentru două ore, joi, 11 iunie 2026, între orele 10:00 şi 12:00, într-un protest faţă de subfinanţarea cronică şi excluderea sistemului medico-legal din priorităţile bugetare. Această acţiune, la care au participat şi specialiştii de la Serviciul de Medicină Legală Buzău, a fost menită să atragă atenţia asupra problemelor grave cu care se confruntă instituţiile medico-legale, probleme care afectează direct actul de justiţie.rnSocietatea de Medicină Legală din România a transmis un apel ferm, subliniind că probaţiunea medico-legală este indispensabilă actului de justiţie. Absenţa expertizelor medico-legale duce la stagnarea anchetelor penale, amânarea proceselor şi afectarea drepturilor cetăţenilor, atât victime, cât şi acuzaţi. Prin subfinanţarea sistemului, decidenţii nu reduc cheltuieli administrative, ci blochează sistemul de justiţie.

OUG nr. 7/2026, ținta protestului

Principala nemulţumire a medicilor legişti vizează prevederile O.U.G. nr. 7/2026, pe care le consideră „inechitabile şi profund defavorizante”. Aceste prevederi au un impact negativ asupra sistemului medico-legal prin finanţarea şi salarizarea discriminatorii, atât în comparaţie cu alte specialităţi medicale, cât şi în cadrul reţelei. Personalul din medicina legală consideră că propunerea noii legi a salarizării bugetare nu reflectă specificul activităţii, care implică riscuri, responsabilităţi şi incompatibilităţi, fiind o specialitate aflată la interfaţa dintre sistemul de sănătate şi cel judiciar. Angajaţii reclamă abandonul instituţional şi lipsa unui răspuns concret din partea factorilor decidenţi la solicitările lor repetate.rnMedicii legişti subliniază că activitatea lor nu este o cheltuială administrativă marginală, ci o componentă esenţială a probatoriului, fără de care înfăptuirea justiţiei devine imposibilă.

Salarii mici și presiune mare

Sindicaliştii cer Parlamentului, Guvernului şi Ministerului Sănătăţii deschiderea unui dialog real şi corectarea de urgenţă a prevederilor discriminatorii din OUG nr. 7/2026 şi ale proiectului legii-cadru a salarizării. De asemenea, solicită asigurarea unei finanţări corespunzătoare, care să permită reţelei medico-legale să îşi îndeplinească rolul constituţional. Ignorarea acestor probleme va conduce, inevitabil, la o degradare a calităţii şi a celerităţii actului de justiţie, afectând toţi cetăţenii.rnMedicii legişti avertizează că, în cazul în care soluţiile nu vor fi găsite, vor continua protestele, iar factorii de decizie trebuie să îşi asume consecinţele. Pe durata protestului, s-a asigurat doar activitatea medico-legală de urgenţă.

Sursa: Sanatateabuzoiana.ro

Oana Badea

Autor

Lasa un comentariu

Ultima verificare: azi, ora 18:37