Hamburg: Abandon în finală. Cine ia trofeul

Conform Ziare.com: Karolina Muchova, campioana neașteptată la Bad Homburg

Karolina Muchova a cucerit sâmbătă titlul în turneul WTA 500 de la Bad Homburg, după ce adversara sa, Naomi Osaka, a fost nevoită să abandoneze în setul secund din cauza unei accidentări. Partida s-a încheiat după doar 46 de minute de joc, lăsând-o pe jucătoarea din Cehia să celebreze primul său trofeu pe suprafața de iarbă din carieră.

Muchova, cotată pe locul 11 WTA înaintea competiției, a dominat primul set al finalei, impunându-se cu un categoric 6-1 în fața niponei Naomi Osaka, clasată pe poziția a 15-a în ierarhia mondială. Agresivă și precisă, cehoaica a dictat ritmul jocului, lăsând-o pe Osaka să gestioneze situație.

Un abandon marcat de accidentarea niponei

În debutul celui de-al doilea set, scenariul părea să se mențină, Muchova reușind să câștige primul game. Însă, în acel moment, Naomi Osaka a solicitat o pauză medicală, semnalând probleme acute la piciorul drept. După scurta intervenție a staff-ului medical, jucătoarea japoneză a luat decizia dificilă de a nu mai continua confruntarea, anunțând abandonul.

Acest rezultat îi aduce Karolinei Muchova, în vârstă de 29 de ani, o victorie importantă înaintea Wimbledonului, unde va căuta să își confirme forma excelentă. Pentru Naomi Osaka, accidentarea reprezintă o nouă încercare în carieră, după multiplele hiatusuri și reveniri pe teren.

Primul trofeu pe iarbă pentru Muchova

Victoria de la Bad Homburg marchează un moment de cotitură pentru Karolina Muchova. Deși a demonstrat în repetate rânduri potențialul său pe marile competiții, acest trofeu este primul pe care îl ridică pe iarba, o suprafață considerată de mulți drept cea mai dificilă din circuitul profesionist. Anul acesta, competiția de la Bad Homburg a reunit un număr impresionant de jucătoare de top, transformând turneul într-un preludiu important pentru competițiile de Grand Slam.

Sursa: Ziare.com

Oana Badea

Autor

Lasa un comentariu

Ultima verificare: azi, ora 17:25